Bloog Wirtualna Polska
Jest 1 116 541 bloogów | losowy blog | inne blogi | zaloguj się | załóż bloga
Kanał ATOM Kanał RSS

Router? Czyli jak podzielić Internet w domu.

poniedziałek, 10 listopada 2008 15:39
Skocz do komentarzy

Są wśród nas tacy, którzy mają w domu parę komputerów, jednak tylko jeden z nich ma połączenie z Internetem. Wtedy jakakolwiek sprawa do załatwienia w sieci, wymaga od nas użycia tegoż właśnie komputera. A co jeśli akurat, gdy potrzebujesz szybko sprawdzić swoją skrzynkę e-mail, komputer zajmuje Twoja żona, dziecko lub ktokolwiek inny? Jakież to niepraktyczne rozwiązanie, prawda? Co zrobić, kiedy chciałoby się posurfować w sieci na laptopie w salonie, nie odłączając przy tym kabla sieciowego z komputera w sypialni?

Jest na to sposób. Jaki? Urządzenie, które nosi nazwę router (ang. czyt. ruter) jest takim swoistym rozgałęziaczem połączenia internetowego, do domowego użytku. Ostatnio stosuje się też określenia punkt dostępowy (Access Point - ang.), a to w związku z rozpowszechnieniem się technologii bezprzewodowego dostępu do Internetu (WiFi), czyli przez połączenie radiowe.

W artykule postaram się przybliżyć metody podziału łącza internetowego, dla zwykłych użytkowników komputera.


Pierwsze, co nas interesuje, kiedy chcielibyśmy rozdzielić Internet na parę komputerów w domu, jest rodzaj połączenia, jakie oferuje nam dostawca usług internetowych, z którym mamy podpisaną umowę. W tym miejscu powiem trochę o najpopularniejszych sposobach połączeń, oferowanych przez polskich dostawców Internetu.


1. POŁĄCZENIA ADSL PRZEZ GNIAZDKO TELEFONICZNE. (przykład: Neostrada TP)

Połączenie ADSL, oferowane między innymi przez naszego największego operatora telefonicznego, cechujące się asymetrycznym transferem danych do i od klienta. Co w praktyce oznacza, że pobieranie danych z Internetu jest zazwyczaj parokrotnie szybsze, niż ich wysyłanie (np. kiedy wysyłamy wiadomość email).
Dostęp do Internetu odbywa się za pomocą zwykłego gniazdka telefonicznego, do którego podłączane jest urządzenie (modem), które z kolei (teraz przeważnie za pomocą kabla USB) podłączamy do naszego komputera.

Połączenie komputera z Internetem wygląda następująco:

UWAGA! Do podziału tego typu połączenia z Internetem wymagany jest specjalny router z modemem ADSL! (np. TP-Link TD-W8901G)


Usługodawcy ADSL w Polsce:2. POŁĄCZENIA OFEROWANE PRZEZ OPERATORÓW TELEWIZJI KABLOWEJ. (przykład: Aster, UPC)

Internet dostarczany przez operatora telewizji kablowej jest chyba drugim obecnie najpopularniejszym rozwiązaniem dostępu w Polsce. Polega on na podłączeniu u abonenta specjalnego modemu kablowego (ang. Cable Modem), który ze zwykłego kabla antenowego operatora kablówki, selekcjonuje dane zrozumiałe przez komputer, z którym z kolei łączy się przez kabel sieciowy (tzw. skrętkę), zakończony wtyczką RJ-45 (patrz obrazek nr 1).


   (Obr. nr 1. - Kabel sieciowy z wtyczką RJ-45)


Przykładowy schemat połączenia kablowego:Do podzielenia tego typu połączenia, potrzebny nam jest zwykły router szerokopasmowy, bez dodatkowych opcji (np. Asus WL-520GC)!


3. POŁĄCZENIA SIECI OSIEDLOWYCH (DOSTAWCÓW OSIEDLOWYCH). (np. NET-SERWIS)

Wraz ze wzrostem dostępności Internetu w Polsce, zaczęły powstawać i rozwijać się firmy oferujące stały dostęp do Internetu w blokowiskach na większych osiedlach miejskich. Jakość usług takich operatorów, wymaga ciągle poprawy, jednak jest to wciąż najtańsze z możliwych rozwiązań, ponieważ firma oferująca taki dostęp rozkłada sobie koszty świadczenia usługi na wszystkich użytkowników danego bloku/osiedla. Innymi słowy, firmy oferujące Internet „osiedlowy" inwestują jedynie w infrastrukturę swej sieci, rozdzielając Internet do swych klientów, przez co jakość i szybkość połączenia często uzależniona jest od ilości jego użytkowników i przepustowości połączenia internetowego, które jest rozdzielane przez daną firmę na jej klientów, jak również od jakości i przepustowości urządzeń szkieletowych, wykorzystywanych przez tę firmę do podziału danego łącza. W Warszawie jak i innych dużych miastach, pełno jest firm oferujących dostęp do Internetu po tzw. kablu osiedlowym. U mnie w bloku np. mimo dostępności ofert operatorów telewizji kablowych i telefonicznych, najkorzystniejszym rozwiązaniem okazuje się właśnie taka firma.

Połączenie nawiązuje się bez pomocy dodatkowych urządzeń. Do mieszkania abonenta przeciągnięty jest kabel sieciowy (Obr. 1), który po podłączeniu do karty sieciowej w komputerze oferuje nam stały dostęp do Internetu (oczywiście komputer musi zostać zgodnie z zapisami w umowie abonenckiej skonfigurowany). Częstym rozwiązaniem w sieciach tego typu jest wykorzystywanie protokołu DHCP. W tym przypadku komputery użytkowników sieci otrzymują wirtualne adresy IP „widziane" jedynie wewnątrz sieci lokalnej, natomiast adres IP „widziany" także w Internecie ma jedynie serwer internetowy dostawcy. Użytkownik sieci lokalnej, chcąc korzystać z Internetu łączy się z serwerem i przesyła do niego swoje zadanie. Serwer pobiera odpowiednie informacje (pakiety) ze wskazanego adresu i odsyła je pod adres IP użytkownika, od którego wyszło zadanie.

Przykładowy schemat takiej sieci wygląda tak:

Do podziału takiego łącza w domu wystarczy nam zwykły router/Access point (np. Asus WL-520GC).

CDN.

 


Podziel się
oceń
1
3


Komentarze do wpisu

Skocz do dodawania komentarzy
 • dodano: 07 sierpnia 2014 11:11

  U mnie na 4 komputery dwa są podłączone, a dwa laptopy ciągną po sieci wifi, ale to wifi czasem szwankuje, co można robić by komputer nie tracił połączenia?

  autor Majka

  blog: http://www.tvdvbt.pl/

 • dodano: 15 kwietnia 2014 8:23

  Wiadomo, że lepiej jest mieć internet podłączony "po kablu", ale router to tez całkiem fajna sprawa, tylko czasem się zawiesza, ale można z tym żyć.

  autor diddl

  blog: http://www.info-internetowe.pl

 • dodano: 03 marca 2013 20:44

  Bardzo dobry wpis. Znalazłem Twojego bloga przypadkowo.

  autor Układanie płytek poznań

  blog: http://remonty-poznan.com

 • dodano: 04 stycznia 2012 10:10

  Stare czasy. A teraz? Łifi ri fi :D

  autor Sims

  blog: adobesoftware.pinger.pl/

 • dodano: 23 marca 2011 19:34

  witam jak ma rozprowadzic internet w domu na 4 komputery to jest dom jednorodzinny w gre wchodzi tylko tp lub bezprzewodowy np polsat cyfrowy pomozcie jak to ma rozprowadzic dzieki

  autor gorzki82

 • dodano: 27 września 2010 14:12

  By podzielić Internet oferowany przez Net-Serwis na routerze musimy ustawić opcję "wdzwaniania" czyli PPPoE lub PPPoA podać nazwę użytkownika i hasło dostępu.

  autor swirrus

  blog: mswirr.bloog.pl

 • dodano: 02 kwietnia 2010 22:12

  A wiesz może jak podzielić neta oferowanego przez net-serwis ... z kąd wziąć dane potrzebne do podziału

  autor Szakal

 • dodano: 15 maja 2009 23:09

  fajny blog, podoba mi sie :) dxt tiw

  autor fqfyw rfd alkkzh

  blog: cuzyguxa.345.pl

 • dodano: 20 kwietnia 2009 8:00

  fajny blog, podoba mi sie :) vrt rrz

  autor pctft vqc cgsyfi

  blog: lexerucu.orge.pl

 • dodano: 19 kwietnia 2009 3:48

  fajny blog, podoba mi sie :) xgo rmv

  autor rtnah vog lxnilv

  blog: zymobyde.bij.pl

Zapamiętaj Nick

Zapamiętaj Blog

Wstaw emotikona

Akceptuję regulamin i zobowiązuję się do przestrzegania jego postanowień.

niedziela, 21 września 2014

Licznik odwiedzin:  10 410  

O moim bloogu

Blog ten jest swoistym przewodnikiem, pomocnym w "ujarzmianiu" sprzętu komputerowego, dostosowywaniu go do własnych potrzeb jak i utrzymywaniu go w odpowiedniej kondycji, by służył Nam wiernie do końc...

więcej...

Blog ten jest swoistym przewodnikiem, pomocnym w "ujarzmianiu" sprzętu komputerowego, dostosowywaniu go do własnych potrzeb jak i utrzymywaniu go w odpowiedniej kondycji, by służył Nam wiernie do końca... No właśnie - czyjego końca? :) Dla tych mniej jak i bardziej zaawansowanych użytkowników.

schowaj...

Archiwum

Wyszukaj

Wpisz szukaną frazę i kliknij Szukaj:

Subskrypcja

Wpisz swój adres e-mail aby otrzymywać info o nowym wpisie: